Przyczyny bezsenności

By |

Brak snu to problem, z którym boryka się wiele milionów osób na całym świecie. Gdy uda się poznać przyczyny bezsenności, możliwe jest jej skuteczne leczenie. Jeśli chodzi o sposoby na bezsenność, istnieje ich tak wiele, że w większości przypadków są one w stanie w skuteczny sposób zlikwidować ten problem w bardzo szybkim czasie.

Bezsenność, a stres

Najczęstszą przyczyną bezsenności są stresujące wydarzenia z życia lub permanentny stres, związany z określoną sytuacją życiową. Wśród stresujących wydarzeń z życia warto jest wymienić np. wypadek, śmierć bliskiej osoby, urodzenie dziecka lub zmianę pracy. Z kolei w przypadku permanentnego stresu mowa jest tutaj np. o problemach w pracy czy chorobie bliskiej osoby z rodziny. Bezsenność wywołana stresem nazywana jest bezsennością psychofizjologiczną.

Brak odpowiedniej higieny snu

Wiele osób nie jest tego świadomych, ale istnieje coś takiego, jak higiena snu. Pod tym pojęciem kryje się zespół zachowań, które pozwalają na szybkie zaśnięcie i głęboki sen bez przebudzania się. Nieprzestrzeganie higieny snu wiąże się przede wszystkim ze spożywaniem kofeiny, alkoholu oraz substancji psychoaktywnych przed snem, jedzeniem posiłków krócej niż 2-3 godziny przed położeniem się spać (szczególnie tych ciężkostrawnych), nieprzestrzeganiem regularnego rytmu chodzenia spać i budzenia się (problem dotyczy szczególnie osób pracujących w porze nocnej), a także uprawianiem intensywnych ćwiczeń fizycznych na krótko przed snem.

Brak odpowiedniej higieny snu to także niewłaściwe warunki, które panują w sypialni. Mowa jest tutaj o umieszczaniu w takim pomieszczeniu urządzeń elektronicznych, generujących szkodliwe promieniowanie, nieodpowiedniej temperaturze (znacznie przekraczającej 20 stopni Celsjusza) czy też o braku odpowiedniego przewietrzenia pomieszczenia (należy o tym pamiętać w każdą porę roku).

Bezsenność, a ciąża

Ciąża to okres sporych zmian w organizmie, czego efektem jest szereg różnego rodzaju dolegliwości. Wśród nich bezsenność to bardzo częsty problem. Bezsenność w ciąży dotyka bowiem ponad 70% kobiet znajdujących się w trzecim trymestrze. Skurcze łydek, ucisk macicy na pęcherz, ruchy dziecka, lęk przed porodem, czy też nieodpowiednie ułożenie się do snu mogą skutkować nie tylko problemami w zaśnięciu, ale także częstym przebudzaniem się w nocy.

Bezsenność, a choroby

Jeśli bezsenność nie jest związana z ciążą i nie można się jej wyzbyć dzięki likwidacji czynników będących bezpośrednią przyczyną bezsenności, może się niestety okazać, że problemy ze snem są związane z określonym schorzeniem somatycznym. Przyczyną bezsenności może być np. nadczynność tarczycy, związana z nadmiernym wydzielaniem się hormonów tarczycy.

Podwyższony poziom hormonów tarczycy przyspiesza akcję serca, czego efektem są zaburzenia snu. Wśród innych schorzeń, które mogą powodować bezsenność, wyróżnia się ponadto lewokomorową niewydolność serca (co uniemożliwia spanie na płasko, ponieważ serce ma problemy z przepompowaniem krwi) oraz astmę, która przeszkadza w śnie ze względu na związane z nią napady duszności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 + = 71