Powikłania po ospie wietrznej

Ospa wietrzna to schorzenie, które leczy się przez okres około 2 tygodni, nie licząc czasu rekonwalescencji, w czasie którego dochodzi do poprawy stanu skóry, związanego z wysypką, która przekształca się w trakcie trwania ospy wietrznej w krostki, a następnie strupy. Jeśli ospa wietrzna jest leczona w prawidłowy sposób, zwykle nie pojawiają się po niej żadne powikłania.

Niestety nie jest to jednak regułą, dlatego warto jest zwrócić uwagę na to, co może spotkać osobę chorą na ospę wietrzną, po zlikwidowaniu jej podstawowych objawów, by móc odpowiednio szybko i we właściwy sposób zareagować. Powikłania ospy są niekiedy jedynie powierzchowne, ale zdarza się również, że mogą one zagrażać życiu osoby, która przeszła taką ospę.

Bakteryjne zapalenie skóry

Jeśli chodzi o najczęściej występujące powikłania po ospie, dotyczą one skóry. Mowa jest tutaj konkretnie o bakteryjnym zapaleniu skóry związanym z zakażeniem krost po ospie wietrznej przez bakterie gronkowca lub paciorkowca. Gdy zmiany skórne związane z ospą nie zanikają w odpowiednio szybkim tempie, warto jest udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę takiego stanu rzeczy. Dokładne badanie skóry potwierdza wówczas zazwyczaj diagnozę o zakażeniu bakteryjnym.

Zapalenie płuc

Drugim, najczęściej występującym powikłaniem ospy wietrznej, jest zapalenie płuc. Zapalenie płuc może wystąpić już w toku leczenia ospy wietrznej, po około 1 tygodniu po pojawieniu się pierwszych zmian skórnych. Zwykle w takim przypadku konieczna jest hospitalizacja osoby chorej.

W cięższych przypadkach oddychanie jest wspomagane respiratorem. Na zapalenie płuc związane z ospą wietrzną szczególnie narażone są zapadające na nią osoby dorosłe, a najczęściej te, które nałogowo palą papierosy lub też ze względu na pracę w ciężkich warunkach cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Zapalenie stawów i zapalenie mięśnia sercowego

Jeśli chodzi o powikłania przy ospie, mogą one także obejmować problemy ze stawami i z pracą układu krwionośnego. Zapalenie stawów po ospie wietrznej może doprowadzić do trwałego osłabienia sprawności ruchowej, natomiast zapalenie mięśnia sercowego – do niewydolności układu krążenia, a w konsekwencji, w przypadku braku odpowiedniej reakcji – nawet do zatrzymania akcji serca.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu

Silne osłabienie organizmu, senność, problemy z mową, wzrokiem oraz porażenie mięśni, mogą świadczyć o wystąpieniu jednego z najgroźniejszych powikłań ospy wietrznej, czyli zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Takie objawy powinny skłonić do jak najszybszego udania się do lekarza i hospitalizacji. Zbytnie odwlekanie tego w czasie może doprowadzić bowiem do nieodwracalnych zmian w organizmie w postaci ślepoty, głuchoty, porażenia układu nerwowego, a nawet śmierci.

Ospa wietrzna to choroba, której nie można lekceważyć. Dwutygodniowy odpoczynek, stosowanie odpowiednich środków leczenia i wykonywanie poleceń lekarza jest w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

3 thoughts on “Powikłania po ospie wietrznej

 1. Janko

  Półpasiec – to jest najgorsze powikłanie po ospie, a najgorsze jest to, że nie występuje od razu po zakończeniu choroby. Półpasiec może zaatakować właściwie kiedy chce. Jak tylko pojawi się okazja, czyli obniżona odporność u człowieka, to od razu po ospie, nawet pół roku po zakończeniu objawów, można mieć półpaśca. I łatwo się tego nie leczy…

  Reply
 2. Nosek

  W końcu ktoś to napisał, że ospa jest bardzo niebezpieczna przy POCHP. Tylko, że w Polsce praktycznie nikt nie wie, że jest na to chory. Miliony ludzi cierpią na tę chorobę, ale poziom diagnozowania i przede wszystkim powszechnej wiedzy na jej temat jest w społeczeństwie na poziomie totalnego zera.

  Reply
 3. Pingback: Ospa wietrzna nie tylko u dzieci » Portal medyczny MedicineMAG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 44 = 45