Ospa prawdziwa

Ospa prawdziwa, nazywana również ospą czarną – od charakterystycznego wyglądu krost w cięższej postaci choroby – była bardzo niebezpiecznym schorzeniem przez bardzo długi czas. Obecnie wiele osób myli ospę prawdziwą z wiatrówką lub z takim schorzeniem, jak ospa bostońska.

Już od ponad pięćdziesięciu lat nie zarejestrowano przypadku ospy prawdziwej w Polsce. Uznaje się także, że wirus czarnej ospy jest już niespotykany w środowisku naturalnym. W jaki sposób objawiała się ospa prawdziwa i czy nadal trzeba się jej obawiać?

Ospa prawdziwa jest bardzo niebezpieczna

Wirus ospy prawdziwej był przyczyną wielu groźnych epidemii. Problemem w przypadku tego schorzenia był brak skuteczniejszego środka leczniczego oraz szybkość przenoszenia się wirusa. Ponadto na skórze osób, które przeżyły czarną ospę, pozostawały szpecące blizny. Nic więc dziwnego, że od początku poszukiwano skutecznych środków leczniczych. W Chinach, gdzie prawdziwa ospa była znana najdłużej, stosowano naturalną szczepionkę w postaci sproszkowanych strupów. Jednak tego typu szczepionki naturalne są zazwyczaj bardziej niebezpieczne niż te stworzone w laboratoriach, ze względu na możliwość zachorowania.

Objawy ospy prawdziwej

Pierwsze objawy ospy prawdziwej przypominały te, które obecnie pojawiają się przy grypie czy przeziębieniu. Podwyższona temperatura, kaszel i katar również często pojawiają się przy okazji ospy wietrznej. Jednak po krótkim okresie objawów początkowych, pojawiała się wysypka, która szybko rozprzestrzeniała się na całe ciało. Do podstawowych objawów dołączyć mogły powikłania, które obejmowały niewydolność oddechową oraz zapalenia narządów wewnętrznych.

Ospa prawdziwa w Polsce

Czy ospa prawdziwa jest nadal niebezpieczna? W Polsce ostatni przypadek czarnej ospy pojawił się ponad pięćdziesiąt lat temu i dzięki szybkiej reakcji nie miał następstw w postaci wielkiej epidemii. O tym, jak groźna jest czarna ospa, świadczy jednak fakt, iż ten jeden przypadek ospy miał następstwo w postaci siedmiu osób, które zmarły na tę chorobę. Dlatego też nie należy lekceważyć możliwości pojawienia się choćby pojedynczych przypadków ospy prawdziwej. Na szczęście obecnie nie ma naturalnych zachorowań na czarną ospę.

Niestety, ten wirus może zostać użyty jako broń biologiczna. Obawy przed tym schorzeniem wzrosły po 2001 roku, gdy wzrosła możliwość użycia broni biologicznej nie tylko w Ameryce, ale także w Europie. Dlatego od pewnego czasu rozważa się ponowne wdrożenie szczepionek przeciw tej chorobie.

Szczepionka na ospę prawdziwą

Zapobieganie ospie prawdziwej, poza zastosowaniem odpowiedniej szczepionki, nie jest możliwe. Jak już wyżej wspomniano, schorzenie jest bardzo zaraźliwe. Wirus przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak wirus ospy wietrznej. Ponadto osoba chora może zakażać jeszcze przed wystąpieniem objawów ospy, dlatego też trudno jest unikać kontaktów z nią.

Czy w ogóle możliwe jest jeszcze zakażenie wirusem ospy prawdziwej, jeśli wirus zostanie użyty jako broń biologiczna? Obecnie raczej nie jest to możliwe, jednak warto pamiętać, że choroba wróciła po długim czasie, gdy odkryto skrzynię z ubraniami chorych w egipskiej piramidzie.

2 thoughts on “Ospa prawdziwa

  1. Irenka

    No jasne, jeszcze piszcie, że ospa prawdziwa może być użyta jak broń biologiczna. Będzie tak samo jak z uderzeniami w Twin Towers. Też kacapy zobaczyły to w filmie i sprzedali pomysł, żeby zrobić taki zamach. Jeszcze więcej terrorystom podpowiadajcie, to będzie jeszcze więcej zamachów – jak pojawi się ospa prawdziwa to będę wiedziała, że to dzięki wam, „brawo”!

    Reply
  2. słonko przygrzało?

    Weź kobieto się uspokój. Jaka broń biologiczna, jakie podpowiedzi… Przecież ospa prawdziwa jest znana od lat. Jest też na nią antidotum. Myślisz, że jakiś Abdul wejdzie na polską stronę internetową na temat ospy po to żeby dowiedzieć się jak zrobić zamach? Macie wyobraźnię…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

25 − = 21