Ospa bostońska

Ospa bostońska, zwana potocznie bostonką, to specyficzna odmiana ospy, na którą rokrocznie zapada coraz większa liczba osób. Od klasycznej ospy wietrznej różni się ona pod kilkoma względami – w zakresie przyczyn jej powstawania, objawów i metod leczenia.

Przyczyny ospy bostońskiej

Ospa bostońska jest wywoływana przez wirusy Coxsackie, które są odpowiedzialne także za przeziębienia oraz takie schorzenia, jak biegunka czy angina. Do zarażenia się ospą bostońską dochodzi drogą kropelkową (np. poprzez kaszel). Najwięcej przypadków ospy bostońskiej odnotowuje się wśród małych dzieci, podobnie jak w przypadku ospy wietrznej.

Objawy ospy bostońskiej

Jeśli chodzi o główne objawy choroby bostońskiej, obejmują one wysypkę, która pojawia się głównie na dłoniach i na stopach, co odróżnia ją od klasycznej ospy wietrznej, w przypadku której wysypka pojawia się najpierw na brzuchu i na plecach. Dla ospy bostońskiej charakterystyczne jest także pojawienie się wysypki w obrębie jamy ustnej.

W przypadku ospy bostońskiej wysypka trwa nieco krócej niż przy ospie wietrznej, bo od 7 do 10 dni. Pozostałe objawy ospy bostońskiej przypominają nieco przeziębienie lub grypę. Osoba cierpiąca na ospę bostońską skarży się bowiem na silne przemęczenie, wysoką temperaturę (sięgającą 38 lub nawet 39 stopni), a także bóle gardła. Oprócz tego przy ospie bostońskiej mogą pojawić się również nudności, wymioty i biegunka.

Leczenie ospy bostońskiej

Leczenie ospy bostońskiej obejmuje stosowanie różnego rodzaju środków farmakologicznych, a przede wszystkim płynów oraz kremów antywirusowych, dostępnych w aptece, które osuszają pęcherzyki powstałe w związku z wysypką. Prowadzą one do złagodzenia dolegliwości związanych z wysypką, a także umożliwiają szybszy powrót skóry do naturalnego wyglądu. Oprócz tego w leczeniu ospy bostońskiej stosuje się środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Niezwykle istotne jest również odpowiednie nawadnianie się w trakcie ospy bostońskiej (za pomocą wody, herbaty lub rumianku). Pijąc co najmniej 2 litry napojów dziennie można zminimalizować ryzyko odwodnienia się organizmu.

Powikłania po ospie bostońskiej

Jeśli chodzi o powikłania po ospie bostońskiej, mogą być one takie same, jak w przypadku ospy wietrznej. Po pierwsze, mowa jest tutaj o zakażeniu bakteryjnym skóry, które wywołuje na niej trudne do usunięcia owrzodzenia, po drugie – o odwodnieniu, szczególnie jeśli popularnej bostonce towarzyszy biegunka i wreszcie po trzecie – o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Osoba, którą dotyka zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, skarży się na silne zmęczenie i bóle głowy, nadwrażliwość na światło oraz często nawracające wymioty. W takim przypadku konieczna jest pilna wizyta u lekarza i hospitalizacja, ponieważ to schorzenie stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia. Ospa bostońska jest więc schorzeniem, którego nie można w żaden sposób lekceważyć. Odpowiednia opieka lekarska i stosowanie się do określonych zasad, pozwalają na szybki powrót do zdrowia.

2 thoughts on “Ospa bostońska

  1. Dżeko

    Zawsze takie choroby roznoszą się przez kaszel. Dlatego ja mam w takich przypadkach jeden wrzut, który zawsze działa. Dajmy na to, że jadę autobusem i ktoś mocno kaszle. Jak jeszcze nie zasłania gęby, albo jak niektórzy wznosi się, żeby w górę rozpylić, to zawsze na cały głos mówię: o cholera, to pewnie TA ospa bostońska. Oczywiście nikt nie wie, o chodzi, ten kaszlak też, ale wszyscy przerażeni a on najbardziej i albo przestaje kaszleć, albo go ludzi zlinczują, albo wysiądzie. Zawsze działa.

    Reply
  2. rozbawiony

    hahaha, grubo! Tylko uważaj żeby kiedyś nie było takiej akcji, że trafisz na kozaka, powiesz, że to ospa bostońska a on się odwinie i nakryjesz się nogami za głupie żarty! No i oczywiście będzie tak, że nie będzie miał pojęcia co to jest ospa bostońska i właśnie dlatego będzie agresywny 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2