Objawy ospy

„Ospa party” to spotkania, których celem jest zarażenie dzieci ospą wietrzną od dzieci chorych. Zdaniem rodziców przebycie choroby w wieku dziecięcym jest znacznie bezpieczniejsze niż szczepionka. Niestety czasami może skończyć się to tragicznie z powodu powikłań.

Czym jest ospa wietrzna

Ospa jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, co oznacza że najczęściej chorują na nią małe dzieci i nie stanowi dla nich większego zagrożenia.

Ospę wywołuje wirus VZV, ten sam, który wywołuje półpaśca, z tego też powodu zarazić można się zarówno od osób chorych na ospę, jak i na półpaśca. Do zakażeń dochodzi bardzo łatwo drogą kropelkową oraz przez wirus, który przenoszony jest przez wiatr (stąd nazwa i powszechnie używane określenie „wiatrówka”). Rocznie w Polsce na ospę choruje od 150 do 200 tys. osób.

U dzieci ospa wietrzna z reguły ma przebieg łagodny, u dorosłych ma cięższy przebieg i może wywołać bardzo groźne powikłania.

Ospa wietrzna – objawy

Ospa rozprzestrzenia się bardzo szybko, ponieważ jej pierwsze objawy nie są typowe, a już w tym okresie jest zakaźna. Na 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki, pojawia się u dziecka gorączka, osłabienie, apatia, złe samopoczucie spowodowane bólem mięśni i głowy. Po tym czasie ospa objawy daje charakterystyczne, do których należy wysypka.

Początkowo są to niewielkie czerwone plamki, pojawiające się w różnych miejscach ciała. Przez kilka dni będą podlegać różnym zmianom. Najpierw zmienią się w pęcherzyki wypełnione płynem, potem będą lejkowate, następnie pojawią się na nich strupki, które z czasem odpadną. Wtedy też ospa przestaje być zakaźna.

Objawy ospy u dorosłych są takie same, jak u dzieci, ale ich nasilenie jest znacznie większe, co powoduje, że jest bardziej groźna i groźniejsze mogą być także jej powikłania.

Powikłania po ospie

Ospa wietrzna traktowana jest jako choroba niegroźna o łagodnym przebiegu i tak jest w przypadku ok. 90% zachorowań. Jednak niewielki procent stanowią powikłania występujące zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej wskutek zdrapywania strupków dochodzi do wtórnego bakteryjnego zakażenia skóry. Często także pojawia się zapalenie płuc.

Najgroźniejsze są jednak powikłania ze strony układu nerwowego – zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, zanik nerwu wzrokowego. Często występuje także zapalenie mięśnia sercowego, wątroby stawów lub kłębuszków nerwowych. Najgroźniejsza jednak, zwłaszcza dla dzieci, jest sepsa. To bardzo gwałtowna reakcja organizmu na wirusy lub bakterie, która prowadzi do ogólnego zakażenia. Choroba jest bardzo śmiertelna.

Jak bronić się przed ospą

Przede wszystkim trzeba unikać kontaktu z osobami chorymi, ale nie daje to stuprocentowej gwarancji, ponieważ ospą można się zarazić jeszcze przed pojawieniem się wysypki.

Znacznie skuteczniejsze jest szczepienie ochronne, ale nie jest refundowane przez NFZ. Pełna ochrona wymaga przyjęcia 3 dawek zgodnie z kalendarzem szczepień.

Zarówno szczepienia, jak i przebycie ospy daje trwałą odporność na ospę, nie można zachorować na nią po raz drugi.

2 thoughts on “Objawy ospy

  1. zdziwiona

    Co trzeba mieć w tych pustych głowach, żeby na siłę dziecko zarażać ospą? Tacy rodzice powinni iść z automatu na przesłuchanie na policję i mieć zarzuty za narażenie życia lub zdrowia osób małoletnich. Przecież to jest skrajna nieodpowiedzialność! A jak chcę mieć tydzień wolnego w wakacje, to też zarażają albo przeziębiają dziecko?

    Reply
  2. Gryzio

    Najlepsze jest to, że jak jeszcze nie pojawią się objawy ospy, to każdemu się wydaje, że wcale nie jest to groźna choroba, ale jak dziecko zacznie się całe noce drapać, bo będzie swędzieć, to okaże się, że wcale ospa nie jest taka lajtowa i lepiej uważać i patrzeć co się dzieje, bo to będzie moment jak strupy będą rozdrapana i „zwykła” ospa zacznie się babrać.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 1 =