Jak wygląda ospa

Ospa wietrzna to schorzenie, które zwykle dotyka dzieci, ale zachorowanie może zdarzyć się również osobom dorosłym. W jaki sposób można rozpoznać ospę i czy zawsze jest to możliwe?

Jak rozpoznać ospę?

Ospa wietrzna zazwyczaj objawia się podobnie, jak odra czy różyczka. Między tymi schorzeniami istnieją tylko minimalne różnice, jednak w przypadku standardowego przebiegu tych chorób można je rozpoznać. Przede wszystkim w przypadku ospy pojawia się podwyższona temperatura, która nie jest zwykle objawem różyczki lub gorączka jest znacznie mniejsza i nie przekracza trzydziestu ośmiu stopni. Przy ospie charakterystyczne jest również to, że krostki mogą pojawić się niemal w każdym miejscu na ciele – nie ma ich jedynie na wewnętrznych częściach stóp i dłoni.

W przypadku różyczki występowanie krost jest mocno ograniczone – nie ma konieczności stosowania specjalnych preparatów do ich odkażania. Warto również pamiętać, że osoba z różyczką, w przeciwieństwie do chorego na ospę wietrzną, zazwyczaj nie narzeka na złe samopoczucie. Mimo to nie powinna opuszczać domu, ponieważ ta choroba również jest bardzo zaraźliwa.

Podobne objawy, jak przy ospie, występują w przypadku odry. Odra również charakteryzuje się swędzącą wysypką, jednak oprócz samych krost na skórze pojawiają się czerwone plamy. Obecnie odra pojawia się dość rzadko, ponieważ szczepienie na nią było włączone do kalendarza szczepień obowiązkowych. Właściwe rozpoznanie choroby powinno należeć do lekarza. Choć wszystkie te schorzenia należą do schorzeń wieku dziecięcego i zazwyczaj są przechodzone łagodnie, to jednak mogą pojawić się powikłania.

Jak wygląda ospa?

Początkowe objawy choroby przypominają standardowe przeziębienie. Gorączka jest nasilona na początku choroby, później spada. Pojawić się mogą również kaszel i katar – wirus ospy wietrznej przenosi się drogą kropelkową. Wysypka pojawia się dopiero po dwóch dniach, tymczasem do zakażenia innych osób może dojść znacznie wcześniej – uważa się, że wirus ospy wietrznej jest najbardziej zakaźny, gdy wysypka jeszcze się nie pojawi.

Krosty w przypadku tak zwanej wiatrówki pojawiają się na całym ciele – w tym na powiekach i skórze głowy. Swędzenie w przypadku wysypki występującej przy ospie wietrznej, jest bardzo dokuczliwe i niejednokrotnie w przypadku bardzo małych dzieci konieczne jest podanie środka przeciwświądowego.

Jak poznać ospę, która pojawia się u osób dorosłych? U osób dorosłych ospa wietrzna objawia się dokładnie tak samo, jak u dzieci. Objawy jednak są bardziej nasilone, a dodatkowo szybko mogą pojawić się poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc, wątroby czy serca.

2 thoughts on “Jak wygląda ospa

  1. Michał

    Wszystkie objawy ospy można sobie darować, bo najważniejsze jest to, że pojawiają się czerwone krostki. Ja miałem tak, że dziecko miało jedną przez kilka dni. Myślałem, że to pryszcz na środku brzucha i chciałem nawet mu go wycisnąć… A kolejne pojawiły się później, za to już w konkretnej ilości. Dlatego leczenie zaczęliśmy dopiero wtedy, ale wiele by się nie zmieniło, gdybyśmy zaczęli wcześniej.

    Reply
  2. Wibro

    Doświadczony lekarz nie pomyli ospy z różyczką czy jakąkolwiek inną chorobą. Zwłaszcza, że najczęściej jest tak, że są jeszcze objawy towarzyszące. Ospa to nie tylko plami na ciele.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 5 =