Czarna ospa

Obecnie czarną ospę uznaje się za chorobę wymarłą – dzięki zastosowaniu szczepionek udało się całkowicie wyeliminować to schorzenie. Czy na pewno? W jaki sposób objawiała się czarna ospa i co warto o niej wiedzieć? Wiele osób myli czarną ospę z ospą wietrzną. Tymczasem ospa wietrzna, choć nie zawsze przebiega bez powikłań, jest schorzeniem niegroźnym w porównaniu do czarnej ospy.

Co to jest czarna ospa

Schorzenie mogło przybierać lżejszą lub cięższą formę. Bez względu na postać czarnej ospy po wystąpieniu krost pozostawały blizny. Schorzenie było bardzo zaraźliwe i roznosiło się drogą kropelkową.

Początkowe objawy ospy obejmowały wysoką gorączkę, bóle gardła i głowy. Przypominały one standardowe przeziębienie i często nie przynosiły na myśl czarnej ospy. Jednak po dwóch dniach, gdy gorączka była mniejsza, do objawów dołączała się wysypka. Dalsze objawy choroby mogły być związane z powikłaniami. Czarna ospa mogła być powodem zapalenia mózgu, zapalenia płuc oraz niewydolności oddechowej. Problemem w przypadku ospy prawdziwej były nie tylko same objawy choroby i powikłania, ale także duża zaraźliwość. Ospa prawdziwa szybko się rozprzestrzeniała. Wirus czarnej ospy jest również bardzo żywotny, dlatego brak odpowiedniej dezynfekcji przyczyniał się do rozwoju epidemii.

Przyczyny czarnej ospy

Czarna ospa, podobnie jak ospa wietrzna, spowodowana była wirusem. Dlatego też trudno było zastosować skuteczne środki lecznicze. Najlepszym środkiem zapobiegającym chorobie była szczepionka. Możliwe było również samowyleczenie. Przed wynalezieniem szczepionki możliwą formą zabezpieczenia się przed chorobą lub leczenia objawów było zjadanie strupów powstałych na skutek działania wirusa. Była to swego rodzaju naturalna szczepionka.

Ospa z piramidy

Choć wirus ospy czarnej nie występuje obecnie w środowisku naturalnym, to jednak uważa się, że może być ona przechowywany w niektórych laboratoriach. W przeszłości epidemie ospy prawdziwej powodowały wiele zgonów, dlatego te wirusy mogą zostać użyte jako broń biologiczna. Warto pamiętać, że prawdziwa ospa występowała już w epoce faraonów. Odkrycie zawartości piramid spowodowało, iż ospa powróciła – w jednej ze skrzyń przechowywano ubrania chorych na ospę. W ten sposób wirus ospy rozprzestrzenił się na Europę, a potem na Amerykę. Pierwsze zachorowania na ospę prawdziwą pojawiły się natomiast w Chinach.

Szczepionka na ospę

Obecnie coraz częściej wspomina się o konieczności wznowienia szczepień przeciwko ospie prawdziwej ze względu na możliwość użycia broni biologicznej. W Polsce ostatni przypadek czarnej ospy zarejestrowano we Wrocławiu w 1963 roku. Choroba szybko się rozprzestrzeniła, jednak udało się ją opanować zanim stała się powodem epidemii. Obecnie coraz częściej mówi się o szczepieniach w kierunku wyeliminowania ospy wietrznej. Choć schorzenie to nie jest tak niebezpieczne, to jednak często bywa powodem powikłań u osób dorosłych. Dlatego też warto rozważyć nie tylko szczepienie dzieci, ale także osób dorosłych. W ten sposób zmniejsza się możliwość zachorowania na ospę wietrzną osób, które mają obniżoną odporność i są narażone na powikłania.

2 thoughts on “Czarna ospa

  1. zombie

    Zawsze jest tak, że jakaś choroba już niby nie występuje, więc nie ma na nią żadnych szczepionek, na studiach lekarskich zaczynają tylko o niej wspominać i tak dalej. A potem okazuje się, że zaczyna się epidemia, bo nikt nie wie co to, dlaczego i tak dalej. Zobaczycie, że tak samo będzie w tym przypadku – czarna ospa jeszcze wróci i się wielu ludzi mocno zdziwi.

    Reply
  2. Winicjusz

    Dla mnie czarna ospa to wyłącznie byt teoretyczny. Nie sądzę, żeby było się czego obawiać, bo w dużej mierze nie jest to choroba, która może sobie ot tak wrócić. Do tego potrzebne są odpowiednie warunki i przede wszystkim przekonanie ludzi, że nie ma się czego bać. A ospy jednak ludzie się boję.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 65 = 68