Blizny po ospie

Ospa wietrzna to choroba, która dotyka przede wszystkim dzieci do 10. roku życia. Bardzo często trudno jest jej zapobiec, w szczególności gdy dziecko przebywa z innymi dziećmi w przedszkolu lub w szkole, co powoduje, że bardzo łatwo można się zarazić tą chorobą drogą kropelkową.

Zdarza się jednak, że na ospę wietrzną chorują także osoby dorosłe, które nie doświadczyły jej w dzieciństwie. Konsekwencje związane z powikłaniami po takiej ospie są wówczas bardzo poważne. Zalicza się do nich zapalenie opon mózgowych, mięśnia sercowego i zapalenie stawów.

Do mniejszych powikłań związanych z ospą wietrzną należą blizny, czyli charakterystyczne plamy na ciele, które są bardzo trudne (z różnych względów) do usunięcia, bez względu na stosowaną metodę. Po przebyciu ospy wietrznej wiele osób uskarża się na zmiany skórne, związane z wysypką, które są trudne do zlikwidowania. Warto jest wiedzieć o tym, że samo leczenie ospy wietrznej trwa dwa tygodnie, ale jeszcze kilka tygodni po wyleczeniu trzeba się borykać z jej przykrymi konsekwencjami.

Dlaczego po ospie pozostają na ciele blizny?

Blizny przy ospie to bardzo częste zjawisko, ponieważ osoby, które dotyka wysypka, rozdrapują ją ze względu na swędzenie skóry. Dotyczy to szczególnie dzieci, które nie są jeszcze świadome tego, iż takie postępowanie może prowadzić do pojawienia się blizn. Zdarza się jednak, że osoby, które przechodzą ospę, są zdyscyplinowane w zakresie nierozdrapywania zmian na skórnych i pilnują się. Wówczas blizny po ospie wynikają z indywidualnych cech organizmu. Pewne osoby posiadają bowiem szczególne predyspozycje do pojawiania się na ich skórze zbliznowaceń. Nie pomogą wówczas nawet największe środki ostrożności

Gdzie najczęściej pojawiają się blizny po ospie?

W przypadku takiego schorzenia, jak ospa blizny pojawiają się zdecydowanie najczęściej tam, gdzie występowały duże ogniska wysypki i gdzie dochodziło do największego przesuszania się skóry.

Jak walczyć z bliznami po ospie?

Jeśli chodzi o blizny po ospie, można z nimi walczyć, stosując specjalne preparaty, które koją ból oraz w odpowiedni sposób nawilżają skórę. Do takich preparatów zalicza się z pewnością oliwka z witaminą E. Oprócz tego na rynku są dostępne specjalne maści, które łagodzą dolegliwości związane z występowaniem na ciele zmian skórnych. Miejscowe przebarwienia skóry można także zlikwidować stosując preparaty, które posiadają w swoim składzie kwas kazeinowy. Dzięki takim preparatom można szybko rozjaśnić skórę, przez co takie miany przestają być widoczne.

Jak dużo czasu potrzeba by blizny po ospie zniknęły?

Dzieci i osoby dorosłe, które przeszły ospę wietrzną, muszą uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o czas zanikania pozostałości po takiej ospie, w postaci blizn. Jeśli chodzi o duże zmiany skórne, bardzo często trzeba czekać aż rok lub nawet dwa lata, by przestały one być widoczne, w przypadku ospy wietrznej u dziecka.

2 thoughts on “Blizny po ospie

  1. soczek

    Blizny po ospie można teraz usunąć laserowo. Nie trzeba się martwić, że będą całe życie, bo na twarzy nie będą one widoczne nawet z bardzo bliska. Tylko trzeba zainwestować, ale nie są to jakieś koszmarne pieniądze. Usuwanie blizn po ospie może się zamknąć nawet w kilku stówach, co jak na laserowe usuwanie blizn to nie jest dużo.

    Reply
  2. Lonk

    Laserowe usuwanie blizn po ospie powinno być ostatnim wyborem. Nigdy nie wiadomo, to nie jest przecież technologia, którą wszyscy dobrze sprawdzili. Są różne kremy na blizny i przede wszystkim trzeba spróbować zrobić tak, żeby ospa nie była tak bardzo obciążająca czyli smarować strupy cały czas, kilka razy dziennie na bieżąco.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 6 =